Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim i Twierdza w Srebrnej Górze

Kotlina Kłodzka
Okolice wrocławia
Dolny Śląsk
Długość
183km

Srebrnogórska Twierdza oraz Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim (Pałac Marianny Orańskiej) to propozycje atrakcji na tej krótkiej, motocyklowej trasie po Dolnym Śląsku.

Dojazd do Pałacu nie jest nazbyt wyszukany i przebiega w ciągu DK8 co zwiastuje dość duże natężenie ruchu. Dalsza jednak część poprowadzona jest przez Park Krajobrazowy Gór Sowich (dużo winkli!) oraz Ślężański Park Krajobrazowy.

Ten monumentalny, neogotycki pałac czeka na żądnych wrażeń odkrywców w Kamieńcu Ząbkowickim. Kubatura budowli wynosi 90 tysięcy m2, natomiast powierzchnia użytkowa to blisko 20 tysięcy m2.

Obiekt jest sukcesywnie remontowany i trwają na nim prace rekonstrukcyjno-konserwatorskie. Udostępniony jest on dla zwiedzających – zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem.

XVIII-wieczna twierdza wzniesiona na dwóch górujących nad Przełęczą Srebrną wniesieniach. Twierdza miała militarnie zabezpieczać Śląsk po jego zdobyciu przez Prusy. Obiekt posiada 151 pomieszczeń fortecznych rozmieszczonych na trzech kondygnacjach. Donżon (wieża mieszkalno-obronna) jest największą tego typu budowlą w Europie.

Obiekt udostępniony jest dla zwiedzających.