Close

Zakaz wjazdu motocyklistów na parking Galerii Dominikańskiej

Galeria Dominikańska, to jednak z najstarszych galerii handlowych we Wrocławiu – została otwarta już w 2001 roku. Jest to również jedyny tego typu obiekt w mieście z zakazem wjazdu na parking dla motocykli. Wrocławskie Stowarzyszenie Motocyklistów (WSM) podjęło interwencję w tej sprawie.

Dlaczego motocykliści nie mogą korzystać z parkingu?

Zakaz wjazdu motocyklistów na parking znajdziemy w regulaminie korzystania z parkingu umieszczonym na stronie internetowej Galerii Dominikańskiej:

14. Obowiązuje bezwzględny zakaz wjazdu: (…) c) motocykli, motorowerów, rowerów i innych pojazdów jednośladowych.

Skontaktowaliśmy się z Galerią Dominikańską, aby zapytać czy stan ten mógłby ulec zmianie. Wręcz błyskawicznie gotowość do spotkania wyraził Dyrektor Galerii, reprezentujący jej zarządcę czyli firmę ECE. 

Na spotkaniu dowiedzieliśmy się, że galeria używa systemu parkingowego wykorzystującego pętle indukcyjne do rozpoznawania obecności pojazdu przed szlabanem. System niepoprawnie wykrywa motocykle, co powoduje brak możliwości ich wyjazdu z parkingu. Nie jest możliwa np. regulacja czułości pętli indukcyjnych.

Jednocześnie nie jest możliwe wyznaczenie miejsc parkingowych dla motocyklistów poza budynkiem Galerii Dominikańskiej – wynika to z niewielkiej wielkości działki którą dysponuje galeria.

Dyrekcja Galerii Dominikańskiej jest otwarta na pomysły motocyklistów mające na celu zmianę tego stanu rzeczy przy zachowaniu w/w ograniczeń. Masz jakiś pomysł? Skontaktuj się z WSM!

Jak wygląda sytuacja w innych centrach handlowych we Wrocławiu?

Motocykliści mogą liczyć na dedykowane miejsca parkingowe w Pasażu Grunwaldzkim, Alei Bielany oraz Galerii Wroclavia. Otrzymaliśmy ponadto informację, że Wroclavia planuje w najbliższym czasie wyposażenie motocyklowych miejsc parkingowych w zamykane szafki. Będzie można w nich zostawić kask i kurtkę na czas zakupów w centrum handlowym. Wroclavia – świetne podejście, gratulujemy!

A co z pozostałymi centrami handlowymi?

WSM wysłało zapytanie do innych centrów handlowych we Wrocławiu. Poprosiliśmy o podzielenie się planami odnośnie możliwości wydzielenia dedykowanych dla motocyklistów miejsc parkingowych. Zapewniliśmy również o naszej gotowości do bezpłatnego wsparcia w skonsultowaniu ich wymiarów czy umiejscowienia.

Nie otrzymaliśmy ŻADNEJ ODPOWIEDZI od Ferio Gaj, Magnolia, Borek, Korona, Marino, Arkady Wrocławskie. Gratulujemy osobom zarządzającym tymi galeriami / centrami handlowymi kompletnego zignorowania wrocławskich motocyklistów. Warto pamiętać zatem gdzie NIE robić zakupów.

 

8 thoughts on “Zakaz wjazdu motocyklistów na parking Galerii Dominikańskiej

 1. Avatar

  Kamilo

  Rozwiązanie dla galerii Dominikańskiej: Przekształcić kilka miejsc samochodowych na motocyklowe na każdym piętrze i w systemie odjąć te miejsca od wszystkich dostępnych miejsc. Nie będzie gwarancji że motocyklowe miejsca będą wolne bo z wpisu wynika, że system nie zliczy moto na bramce ale będzie wiadomo że przynajmniej są.

  1. Marcin Cichoń

   Marcin Cichoń

   @Kamilo – problemem nie jest ilość miejsc i ich przekształcanie, ale zachowanie się szlabanu przy podjechaniu motocyklem. System parkingowy poprzez pętlę indukcyjną musi wyczuć pojazd przez szlabanem. Z testów prowadzonych przez Galerię Dominikańską wynika, że system nie reaguje na większość motocykli i szlaban nie jest otwierany. Co najgorsze może zdarzyć się sytuacja, że szlaban podniesie się na wjeździe, ale już nie wypuści motocyklisty.

   1. Avatar

    TS

    We Wroclavii szlabany zrobione są tak, że motocyklem można je objechać, bo albo są krótsze niż mogłyby być, albo obok są słupki i wolne miejsce na objechanie. Więc da się. Chyba że Dominikańska koniecznie musi pobierać opłaty także od motocykli, ale wtedy to już jej problem, jak zrobić dobrze pętle indukcyjne.

    1. Marcin

     Marcin

     @Krzysztof Hajdamowicz, @TS:

     W czasie naszego spotkania z dyrekcją Dominikańskiej zgłosiliśmy pomysł, aby motocykle wjeżdżały obok szlabanów. Nie trafiło to na podatny grunt – argumentem było uprzywilejowanie w takiej sytuacji motocyklistów nad kierowcami samochodów.

 2. Avatar

  Dorota

  A nie można po prostu skrócić szlabanu na tyle żeby motocykliści mogli swobodnie wjechać i mieli darmowy parking? Na Wrocławskim lotnisku motocykliści mają parking za darmo, galerie mogłyby wziąć z nich przykład.

  1. Marcin

   Marcin

   @Dorota – w temacie skrócenia szlabanu skomentowałem wyżej. Nie jest to rozwiązanie brane pod uwagę w Dominikańskiej.

   Odnośnie wrocławskiego lotniska, to nie znalazłem u nich w regulaminie, że motocykliści mają parking za darmo. Zatem jest to kwestia nieformalna i wykorzystania przez motocyklistów możliwości przejazdu obok szlabanu.

 3. Avatar

  Kinia

  To wiadomo gdzie nie jeździć na zakupy, skoro uważają że jesteśmy uprzywilejowaną grupą. Uważam, że w tym wypadku raczej ignorowaną, przez zarządzających . Mogę pojechać tam, gdzie życie mi ułatwią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *